Jak může opalovací krém negativně ovlivnit podmořský život?
Kvůli masovému používání opalovacích krémů hrozí řadě dovolenkových destinací, že nevratně přijdou o hejna ryb a jiné přírodní krásy. Ukazuje se, že některé UV filtry likvidují korálové útesy, mohou měnit pohlaví vodních živočichů, působit jejich neplodnost nebo jinak ničit faunu a floru. Řada vědeckých studií poukazuje i na potenciální rizika pro lidské zdraví.
Naštěstí přibývá míst, kde se zákaz rizikových opalovacích krémů chystá nebo se k němu již přistoupilo. Právní úprava se v různých oblastech liší, proto je dobré se na ni podívat dříve, než si zabalíte cestovní zavazadlo.
Ať jedete kamkoli, vezmete-li si sebou přírodní opalovací krémy s (NON NANO) minerálními UV filtry, žádného porušení pravidel se bát nemusíte. Tyto produkty jsou totiž považovány za bezpečné pro korály. S jejich pomocí si můžete užívat slunění s čistým svědomím, že nepřispíváte ke znečištění životního prostředí ani vlastního těla.
JAKÉ SLOŽKY OPALOVACÍCH KRÉMŮ JSOU ZAKÁZANÉ?
Každý rok se do oceánů uvolní odhadem 14 000 tun opalovacích krémů. To odpovídá zhruba 82 000 druhům chemikálií. Řada z nich byla vědci nalezena právě v uhynulých korálech či tělech živočichů a rostlin, které tyto látky negativně ovlivnily. V neposlední řadě se chemikálie rozpuštěné v moři dostávají po konzumaci mořských živočichů do lidského organismu.
Řada vědeckých studií ukazuje, že UV filtry, ale i některé další složky opalovacích krémů se podílejí na ničení podmořského života, zejména tím, že:
+ FATÁLNĚ NIČÍ KORÁLOVÉ ÚTESY, které jsou podstatnou součástí podmořského ekosystému. Dochází k tzv. bělení korálů, zpomalení růstu mladých korálů a narušení jejich reprodukce. Od 80. let 20. století v důsledku různých vlivů, včetně opalovacích krémů, zmizelo až 90 % všech korálových útesů.
+ NARUŠUJÍ RŮST A PROCES FOTOSYNTÉZY ZELENÝCH ŘAS
+ MOHOU SNIŽOVAT PLODNOST A REPRODUKCI U RYB, případně měnit jejich pohlaví, což hrozí i dalším podmořským živočichům.
Za složky poškozující mořský život se považují zejména syntetické UV filtry a další složky opalovacích krémů:
Oxybenzone, Benzofenone-1, Benzofenone-8, 4-methylbenzylidene camphor, 3-benzylidene camphor, octinoxate, octocrylene, ale též konzervanty jako Phenoxyethanol, Butyl Paraben, Benzyl Paraben, Ethyl Paraben, Methyl Paraben (pro lepší orientaci i jednotnost nadále v textu používáme názvy chemických látek ve tvaru, jak bývá nejčastěji uveden v ingrediencích, pozn. redakce).
JAKÉ UV FILTRY JSOU "BEZPEČNÉ PRO KORÁLY"?
V opalovacích krémech poskytují ochranu proti UV záření dva druhy UV filtrů – syntetické a přírodní minerální. V jejich fungování a rizicích jsou velké rozdíly. Obecně jsou za bezpečné pro životní prostředí považovány UV filtry minerální – zinc oxide (oxid zinečnatý) a titanium dioxide (oxid titaničitý), jejichž používání je doporučováno i v destinacích, kde platí omezení opalovacích krémů.
Je však potřeba dávat si pozor na trend posledních let. Kosmetické firmy začaly přírodní UV filtry přidávat do opalovacích krémů v tzv. nano formě, zejména proto, aby na povrchu kůže netvořily tak výrazný bílý povlak. Existují však studie, které poukazují na to, že i tyto jinak bezpečné UV filtry v nanočásticích mohou být ekotoxické.
Za bezpečné pro korály i životní prostředí jsou tak považovány minerální UV filtry, které nejsou v nanočásticích, tedy zinc oxide a titanium dioxide s označením NON NANO.
JAKÉ ZEMĚ OMEZUJÍ POUŽÍVÁNÍ KONVENČNÍCH OPALOVACÍCH KRÉMŮ?
Kosmetický průmysl je velmi mocný a životní prostředí v porovnání se ziskem nemá u řady firem až takovou "váhu". Je to smutné, zejména přihlédneme-li k tomu, že škody způsobené řadou syntetických látek jsou téměř nevratné a odkládáním účinných opatření na ochranu životního prostředí přicházíme o spoustu krás naší planety.
Některé dovolenkové destinace však už kvůli opalovacím krémům nechtějí ztrácet další přírodní bohatství, proto jejich používání zakázaly, zákaz zvažují či připravují. Země se však někdy liší v tom, jaké chemické ingredience mají "na mušce". Některým oblastem se zákaz zatím nedaří prosadit, proto alespoň mediálně apelují na turisty, aby používali minerální opalovací krémy.
KTERÉ OBLASTI JIŽ K OMEZENÍ OPALOVACÍCH KRÉMŮ PŘISTOUPILY?
1. ARUBA (PLATNÝ A ÚČINNÝ ZÁKAZ)
Od července 2020 karibský ostrov Aruba legislativně zakázal opalovací krémy obsahující UV filtry jako oxybenzone. Učinil tak v rámci širšího zákona o životním prostředí, který zakazuje jednorázové plasty. Zákaz se vztahuje na dovoz, prodej a výrobu opalovacích krémů obsahujících oxybenzone, a platí jak pro obchodníky, tak pro soukromé osoby.
Turistická rada Aruby taktéž doporučuje, aby si turisté přivezli pouze takové opalovací krémy, které nebudou obsahovat látky škodící korálovým útesům (pokud si samozřejmě povolené druhy nehodlají pořídit přímo na ostrově). Na porušení zákazu se vztahuje správní pokuta ve výši 10 000 Arubských florinů (asi 120 000 Kč) za každé porušení. To může být také vyhodnoceno jako trestný čin, za nějž hrozí i odnětí svobody do 6 měsíců.
2. BONAIRE
Malý potápěčský ráj Bonaire v Karibiku je známý tím, že např. potápěčům účtuje vysoké ekologické poplatky na ochranu korálových útesů. Po vzoru Havaje zakázal od ledna 2021 prodej i dovoz opalovacích krémů obsahujících UV filtry oxybenzone a octinoxate. Zákaz se vztahuje na prodej těchto krémů na ostrově, i na jejich dovoz turisty. Součástí zákazu jsou také aktivní osvětové kampaně působící na turisty, aby přiváželi a používali pouze biologicky odbouratelné opalovací krémy.
3. HAVAJ
Havaj byla prvním americkým státem, který zákaz prosadil. Počínaje 1. lednem 2021 tu uzákonili zákaz prodeje opalovacích krémů, které obsahují oxybenzone a octinoxate. Zákon se vztahuje především na obchody prodávající produkty na Havaji i na turisty, kteří si opalovací krémy přivážejí s sebou. Na všechny je apelováno, aby používali opalovací krémy výlučně s minerálními UV filtry. Havaj dále počítá se zákazem dalších dvou ekotoxických UV filtrů – látek avobenzone a octocrylene, a to od 1. ledna 2023.
4. MEXIKO
Pokud se chystáte navštívit mexické pláže v Cancúnu, Playa del Carmen nebo Cozumelu, rozhodně si zkontrolujte, zda daná oblast či park nezakazuje používání určitých opalovacích krémů. Například vodní parky jako Xcaret a Xel-Ha vyžadují, aby návštěvníci při koupání v podzemních řekách, které se propojují pod zemí a jsou zdrojem vody pro množství divoké zvěře, používali pouze minerální opalovací krémy. Ostrov Cozumel's Chankanaab Beach Adventure Park, který je součástí ekologické rezervace, také povoluje pouze opalovací krémy bezpečné pro útesy.
5. PANENSKÉ OSTROVY
Malebné Panenské ostrovy v Karibiku od března 2020 rovnou zakázaly prodej i používání opalovacích krémů obsahujících oxybenzone, octocrylene a octinoxate. Právě na Panenských ostrovech totiž probíhala jedna z prvních mnohaletých studií dopadů syntetických opalovacích krémů na korálové útesy. Ve vzorcích vody z přírodní rezervaci v oblasti Trunk Bay byl nalezen právě oxybenzone v obrovské koncentraci.
6. PALAU
Ostrovní prezidentská republika Palau ležící v Tichém oceánu by mohla jít příkladem všem ostatním zemím světa. Tato malá země zakázala všechny opalovací krémy toxické pro útesy již od ledna 2020. Zákaz opalovacích krémů se vztahuje na prodej a používání produktů obsahujících 10 chemikálií, včetně oxybenzone, octinoxate, octocrylene a určitých parabenů (nebo konzervačních látek), ale i Phenoxyethanol, což je konzervant nacházející se dnes běžně v mnoha kosmetických produktech.
7. THAJSKO
Nejen v Česku oblíbená dovolenková destinace taktéž přikročila k zákazu některých ingrediencí opalovacích krémů, jež poškozují korálové útesy. Zakázány byly látky oxybenzone, octinoxate, 4-methylbenzylidene camphor nebo Butyl Paraben pod pokutou až 100 000 bathů (2 100 liber). Smutným faktem je, že například Zlatá zátoka Maya Bay na ostrově Phi Phi Leh, kterou proslavil film Pláž, byla uzavřena poté, co zde byla fatálně zničena podstatná část korálů.
8. KEY WEST, FLORIDA
Key West v roce 2021 přijal zákaz prodeje a používání opalovacích krémů obsahujících oxybenzon a octinoxate.
Dalšími zeměmi, které zvažují omezení opalovacích krémů jsou např.: Maledivy, Kalifornie, Belize či Austrálie.
Zdroj: BiOrganica
Bez ohledu na to, zda jedete do země, která již opalovací krémy s obsahem rizikových látek zakázala, či nikoli, je sázkou na jistotu volit opalovací krémy čistě přírodní, šetrné nejen ke korálům, ale také k našemu tělu. Ideální volbou jsou čistě přírodní opalovací krémy s obsahem minerálních UV filtrů bez obsahu nanočástic (NON NANO).